סתימות ביוב

מערכת הביוב היא מערכת פתוחה המאפשרת החדרת מוצרים וחומרים דרך בתי השימוש או מערכות ביוב ביתיות ותעשייתיות אחרות, לכן חשוב שלא לזרוק חומרים ומוצרים שונים הגורמים לסתימות, לגלישות ביוב ולשיבושים בעבודות הטיפול בשפכים.

 

אחד החומרים הנפוצים ביותר הגורמים לסתימות וגלישות ביוב הם המגבונים הלחים. בארצות רבות בעולם קיים איסור בחוק על השלכת מגבונים לחים לאסלות. בארץ אין עדיין חוק כזה, אך התוצאה של השלכת מגבונים לחים לאסלות היא סתימות וגלישות ביוב.

חשוב שנזכור- מגבונים לחים אמנם נשטפים באסלה, ובסופו של דבר יוצרים נזקים סביבתיים רבים: סתימות בצנרת הביוב הפרטית קריסות קווי ביוב בצנרת הציבורית, מפגעי ריח ודליפות ובזבוז כספי רב ומיותר.

מגבונים אינם מתפרקים במערכת הביוב ונוטים להתלכד יחד וליצור סתימות במערכת השפכים.  סתימות אלה יכולות להתחיל במערכת הביתית או ברמת הבניין והשכונה ולגרום למפגע מקומי של ריחות, זיהומים ומחלות.

במקרים רבים הסתימות בצנרת הביוב עלולות להגיע לקווי הביוב הגדולים והראשיים ולגרום לביוב גולמי לפרוץ מתוך הצנרת אל הסביבה הקרובה, אל הכביש, אל השטח הפתוח, ומשם לזרום ולזהם את הנחלים והים. גלישות ביוב גולמי עלולות לגרום לפגיעה בבריאות הציבור ולפגיעה אקולוגית משמעותית בחי ובצומח שבסביבת הנחלים והים. כל הזרמה לסביבה של ביוב עלולה לגרום לאחר מכן לדגירת יתושים ולמפגעים כבדים. כל זאת בנוסף לנזקים הכלכליים הגדולים הכרוכים בטיפול בכל מפגעי התשתית והסביבה הנגרמים עקב השלכה של מגבונים לאסלה.

 

שינוי הרגלים ופתרונות מעשיים

כמו ברוב המקרים, הפחתת צריכה היא תחילת הפתרון. יש להפחית ככל האפשר את השימוש במגבונים חד פעמיים מכל סוג שהוא – אל-בד או נייר. אם חייבים להשתמש במגבוני בד לחים לניקוי או למטרות היגיינה, חשוב להשליך אותם אך ורק לפח האשפה, ובשום אופן לא לאסלה.

משנים הרגלים: מגבון לח- זורקים לפח!